ОБЛИГАЦИОННО ПРАВО

Адвокат Димитър Площаков

Облигационно право е обективно право съвкупност от правни норми. Облигационно право не е самостоятелен правен отрасъл, а е част от гражданското право. То съществува като подотрасъл на гражданското право.
 

Облигационно отношение
Представлява правна връзка между две страни, по силата на която едната страна /кредиторът/ може да иска от другата страна /длъжника/ изпълнение на една престация, спазване на определено поведение.

Правоотношението бива:
– абсолютно;
– относително.

Облигационното отношение е относително правоотношение, т.е. лицата на всяка от двете страни са точно определени. Абсолютни правоотношение са – вещните, наследствените и тези свързани с интелектуалните блага. Характерна особеност при семейните отношения, е че те възникват от определени юридически факти – брак, родство, настойничество и попечителство. Ако липсва един от тези факти правоотношението е облигационно – напр. издръжка.

Система на облигационното право
Под система се разбира разделянето на правните норми в правни институти и тяхното подреждане. Системата се дели на „обща част“ – която съдържа правилата характерни за облигационните отношение и „специална част“ – която урежда отделните видове от тях. Общата част допълва и доразвива или само тя дава понятие, ако няма нищо уредено в специалната част.

а) Общата част се състои от институти, чиято хронологична уредба е следната:
– правопораждащ юридически факт или източници;
– престацията;
– изпълнение и неизпълнение;
– способи за погасяване на облигационни отношения;
– уредбата на смяната на страните;
– особени случаи на облигационни отношения – режими солидарност и неделимост;
– способи за защита на кредитори;
 -институт на обезпечените.

б) Специалната част урежда отделни категории облигационни отношения, като ги подрежда по избраната от законодателя система, съобразно техните източници.

Източници:
Източници на облигационните отношения са правопораждащите ги юридически факти – договорни и извън договорни източници.

а) Договорните са тези, които съдържат в себе си сделки /едностранна сделка или договор/.

б) Извъндоговорни са тези, които не съдържат в себе си сделка.
Извъндоговорните източници са три:
– неоснователно обогатяване;
– водене на чужда работа;
– непозволено увреждане.

Всички източници на гражданското право могат да бъдат и източници на облигационното право. Основният закон е ЗЗД, който почти няма подзаконови актове.

Източник: www.bg-pravo.com

 

В кантората бихте получили адекватна правна помощ в следните хипотези:
  • Всички въпроси свързани с договорните отношения, в това число и развалянето на договори;
  • Процесуално представителство при разваляне на договори, както и при търсене на договорна отговорност при неспазване на договор или извъндоговорна отговорност – непозволено увреждане или неоснователно обогатяване;
  • Изготвяне и правна обосновка на договори за покупко-продажба, договори за наем; договори за изработка; договори за дарение, договори за заем и други;
  • Съдействие в нотариалното производство;